Biljka nepromijenjena 5 tisuća godina sadrži sve što čovjeku treba

foto: flickr

Slatko-orašastog okusa, pir, spelta ili krupnik je jedina žitarica koja čovjeku može osigurati sve potrebne hranljive sastojke jer u idealnom odnosu sadrži ugljikohidrate, masti, minerale, vitamine i celulozu.
Ova žitarica nastala je prije pšenice, bez genetskih modifikacija i primjene pesticida. Prvi pisani zapisi o piru datiraju još od prije 5.000 godina p.n.e.

Kako je pšenica zamijenila pir

S razvojem mehanizacije, ekonomije, tržišta, umjesto krupnika se počela na velikim površinama uzgajati pšenica, kao jeftinija, ekonomičnija i lakša za obradu. Pšenica je postala primarna žitarica u ishrani. Kroz desetljeća se moderna pšenica mijenjala kako bi ju bilo lakše uzgojiti i pokositi. To je povećalo prinose i održalo visoku razinu glutena u pšenici kako bi se proizveli komercijalni pekarski proizvodi velikog volumena.
S druge strane, pir je zadržao originalne osobine i nastavlja biti visoko hranjiv i pun okusa. Upravo zbog toga, jer se radi o izvornoj žitarici koja nije industrijski promijenjena poput pšenice, pir je ponovno došao na polja.

Razlike pira i pšenice

1. Vrlo je otporan na štetočine, tako da se u uzgoju ne upotrebljavaju pesticidi. Njegova ljuska ga štiti od onečišćenja i insekata što, za razliku od drugih žitarica, omogućava uzgajivačima da ne koriste pesticide.
2. Sadrži gluten, koji je topiv u vodi, a kada se zagrije postaje lakše probavljiv, za razliku od glutena iz pšenice.
3. Sadrži više B kompleksa (najviše vitamina B3 te B1, B2, B3, B6 i B9).
5. Sadrži dvostruko više vitamina K od pšenice.
5. Krupnik je u odnosu na pšenicu bogatiji visoko vrijednim proteinima. Ima veliku količinu jednostavnih i služenih ugljikohidrata. Ovi složeni ugljikohidrati su važan čimbenik za zgrušavanje krvi i stimuliranje imunološkog sustava tijela. Zbog tih složenih ugljikohidrata posebno je koriste sportaši i ostale fizički aktivne osobe.
6. Pir je vrhunski izvor vlakana koji su topivi u vodi, pa se zbog toga znatno lakše probavlja.
7. Od minerala sadrži mangan, fosfor, magnezij, cink i željezo te ponešto kalija, kalcija, natrija te cinka, bakra i selena.

Zdravstvene dobrobiti

1. Poboljšava imunitet
Pir jača imunološki sustav čemu znatno pridonosi i njegovo protuupalno djelovanje. Koristan je u prevenciji zloćudnih bolesti.
2. Regulira rad probave
Poboljšava rad crijeva i općenito dobro djeluje na probavni sustav. Sprječava mnogobrojne probavne poteškoće poput nadutosti, vjetrova, proljeva, zatvora.
3. Smanjuje rizik od dijabetesa
Povoljno djeluje i na zdravlje srčano-krvožilnog sustava jer se smatra da su mnoge bolesti tog sustava povezane upravo s inzulinskom rezistencijom.
4. Pomaže pri mršavljenju i smanjuje kolesterol
Integralni pir zbog vlakana daje osjećaj dulje sitosti, a glukoza postupno ulazi u krvotok i ne uzrokuje naglo povećanje razine šećera u krvi.

5. Daje snagu i energiju
Pir povećava energiju, regulira metabolizam i uravnotežuje rad hormona.
6. Čuva zdravlje kosti i zubi
U kombinaciji s namirnicama koje sadrže veće količine kalcija (mliječni proizvodi, orašasti plodovi), pir može spriječiti nastanak osteoporoze i propadanja zubi.
7. Njeguje kožu i kosu
Vitamini B kompleksa, bakar i cink iz pira pridonose ljepoti kose, dok željezo jača korijen kose i sprečava njezino ispadanje.

Autor: I.A

Prethodni članak“Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim” (Mt 22, 37)
Sljedeći članakZa Darwina tvrde da je bio totalni ateist, ali što je onda ovo na nadgrobnom spomeniku njegove kćeri? Pokušao ju je spasiti, nije išlo