‘Krist više nije u središtu Crkve’: Strašne riječi upozorenja kardinala Pella prije smrti! Otkriveno da je autor teksta koji je uzdrmao Crkvu

foto: public domain pictures

Pokojnom kardinalu Georgeu Pellu pripisuje se tekst koji sažima duboku zabrinutost koju su on i mnogi drugi u Rimu imali zbog trenutne krize u Crkvi i smjera ovog pontifikata.

Prošlog ožujka tijekom korizme, veteran talijanski vatikanist Sandro Magister objavio je tekst i opisao ga kao “memorandum” koji je cirkulirao kardinalima biračima i napisan pseudonimom pod imenom “Demos”, grčki naziv za ljude. Magistar je tada napisao da ga je napisao netko tko se “pokazuje da temeljito vlada temom” te se “ne može isključiti da je i sam kardinal”

Prošli tjedan otkrio je Magister  Associated Pressu da je autor tog dokumenta kardinal Pell. Također je rekao za Register 13. siječnja da mu je “tekst osobno predao kardinal Pell” koji je bio “vrlo zadovoljan što sam ga objavio, pod uvjetom da nisam naveo ime autora”.

“I sve je to napisao”, rekao je Magister, “od prve do posljednje riječi.”

Oni najbliži kardinalu umanjili su značaj kardinalove umiješanosti, rekavši za Register da je tekst “djelo mnogih ruku”, vjerojatno čak šest ili sedam kardinala, ali da kardinal Pell nije izravni autor. Međutim, jedan je izvor rekao za Register da ga je kardinal kontaktirao za savjet o nacrtu memoranduma.

Bez obzira na to je li ga napisao izravno ili ne, memorandum je snažan prijekor trenutnom pontifikatu i ima kiruršku preciznost koja odgovara otvorenoj osobnosti australskog kardinala. Također je začinjeno njegovom karakterističnom zajedljivom duhovitošću i završava krajnjim punim nade ciljem popravljanja štete — što je također goruća želja kardinala. Ali što je još važnije, zabrinutosti navedene u memorandumu podudaraju se s onima koje je sam kardinal podijelio s bliskim suradnicima godinu dana prije svoje smrti i usredotočene su na one koje su ga posebno smetale: bezakonje u Vatikanu i loše stanje vatikanskih financija.

Što kaže ‘Demos’?

Autor teksta započinje ocjenom koju dijele mnogi u Vatikanu ili bliski Vatikanu — da je ovaj pontifikat „katastrofa u mnogim ili većim aspektima; katastrofa.” Potom nastavlja podsjećajući da je zadaća Petrova nasljednika biti ujedinitelj, čuvati apostolsku tradiciju i podupirati crkveni nauk, zadaća za koju memorandum tvrdi da se u ovom trenutku ne ostvaruje.

Dodaje da umjesto “Roma locuta. Causa Finita est” (Rim je progovorio; stvar je završena), “danas je: ‘Roma loquitur. Confusio augetur’” (Rim je govorio; zbunjenost raste).

“Demos” zatim navodi vremena kada je Papa šutio pred zalima u Crkvi, uključujući i odgovor na aktualni njemački sinodalni put koji promiče homoseksualnost i žene svećenike, te ono što autor opisuje kao “eksplicitno heretičke” izjave kardinala Jean-Claude Hollericha, generalnog referator globalne Sinode o sinodalnosti, odbacujući nauk Crkve o spolnosti. Memorandum poziva Kongregaciju za nauk vjere da formalno ispravi kardinala Hollericha – nešto što je kardinal Pell također javno pozvao na isti dan kada je Magister objavio memorandum prošlog ožujka.

“Šutnja je naglašena”, dodaje autor, “u usporedbi s aktivnim progonom tradicionalista i kontemplativnih samostana” — referenca na stroga ograničenja tradicionalne latinske mise izdana 2021. i oštre propise nametnute kontemplativnim redovnicama.

Autor memoranduma zatim skreće pozornost na ono za što mnogi vjeruju da je u središtu aktualne crkvene krize: Krist više nije u središtu Crkve. “Kristocentrično nasljeđe svetog Ivana Pavla II. u vjeri i moralu je pod sustavnim napadom”, kaže se u memorandumu, ističući “zbrku oko važnosti strogog monoteizma” i kritizirajući pomak prema “ne baš panteizmu, već poput hindusa varijanta panenteizma.”

Kardinal Pell često je izražavao odbojnost prema štovanju kipova Pachamame u Vatikanu tijekom Amazonske sinode 2019. U memorandumu, autor otvoreno navodi da je “Pachamama idolopoklonstvo”, ali dodaje da “možda nije zamišljeno kao takvo u početku.

Memorandum zatim navodi osam područja u kojima je bilo “nedostatka poštivanja zakona u Vatikanu”, rekavši da je to postalo “međunarodni skandal”. Glavni fokus bio je na londonskom imovinskom skandalu koji je Vatikanu donio gubitke od preko 100 milijuna kuna.

Kardinal Pell, koji je iz prve ruke imao iskustvo da je bio žrtva teške pravne nepravde kao posljedice njegovog zatvaranja u samicu više od godinu dana prije nego što je najviši australski sud 2020. poništio njegovu raniju osudu zbog optužbi za seksualno zlostavljanje dvojice oltarnika, često je prijateljima i suradnicima izražavao zabrinutost zbog suđenja u Vatikanu koje se vrti oko londonskog posla s nekretninama. I usprkos njegovim javnim razlikama s jednim od optuženih, kardinalom Angelom Becciuom, inzistirao je na tome da talijanskom kardinalu treba omogućiti pošteno suđenje i odgovarajući postupak.

Kardinal Pell također je izrazio zabrinutost zbog prisluškivanja telefona u Vatikanu, o čemu je imao iskustva iz prve ruke kada je otkrio bube u svojim uredima i rezidenciji dok je bio prefekt Tajništva za gospodarstvo. Također se žestoko protivio raciji u lipnju 2017. u uredima bivšeg vatikanskog glavnog revizora, Libera Milonea, sumnjajući da su protiv njega izmišljeni dokazi i da mu je namješteno jer je otkrivao korupciju.

Australski kardinal također je bio iznenađen preranim prekidom prve vanjske revizije Vatikana 2016. i uvijek je tvrdio da je to zato što bi otkrila korupciju u Državnom tajništvu.

Sve je to sadržano u memorandumu.

Štoviše, detalji o vatikanskim financijama u tekstu mogu doći samo od nekoga tko intimno poznaje temu i svjestan je koliko je situacija ozbiljna.

Kardinal Pell je javno i privatno iznio svoju zabrinutost da je Vatikan u opasnosti od “propasti” (memorandum na sličan način upozorava da će “stalni godišnji deficiti na kraju dovesti do bankrota”), a posebno je bio zabrinut zbog velikog deficita u vatikanskoj mirovini fonda koji je procijenio na oko 800 milijuna eura do 2030. — brojka koja se također pojavljuje u tekstu i visoko je na popisu zabrinjavajućih.

Međutim, u memorandumu se kaže da je stalna potreba za financijskom reformom “puno manje važna od duhovnih i doktrinarnih prijetnji s kojima se Crkva suočava”.

Spominju se i druga pitanja koja su također zabrinjavala kardinala Pella, uključujući nedostatak javne potpore Vatikana i za katolike u Kini koji su bili progonjeni jer su ostali lojalni Rimu, i za ukrajinske grkokatolike s obzirom na rusko-ukrajinski rat.

Memorandum poziva da se situacija tradicionalnih katolika “regulira”, da se pojedinačne mise ponovno počnu u bazilici svetog Petra i dodaje da Papa ima “malu potporu među sjemeništarcima i mladim svećenicima i da u Vatikanu postoji rašireno nezadovoljstvo Kurije.”

Autor memoranduma zatim se okreće sljedećoj konklavi, temi koja je kardinala posebno zabrinjavala jer je vidio da je ključno odabrati pravog papu kako bi se popravila šteta koju je smatrao prouzročenom trenutnim pontifikatom.

Tekst bilježi daljnje aspekte aktualne crkvene krize, i opet se naglašava papina “temeljna uloga za jedinstvo i doktrinu”.

“Novi papa mora shvatiti da tajna kršćanske i katoličke vitalnosti proizlazi iz vjernosti Kristovom učenju i katoličkim običajima”, stoji u tekstu. “To ne dolazi od prilagođavanja svijetu ili od novca.”

Kardinal Pell često je privatno govorio da sljedeći papa mora obnoviti doktrinarnu jasnoću – što je njegova dugogodišnja briga. Slično tome, u memorandumu stoji: “Prvi zadaci novog pape bit će ponovno uspostavljanje normale, vraćanje doktrinarne jasnoće u vjeri i moralu, vraćanje primjerenog poštivanja zakona i osiguravanje da prvi kriterij za imenovanje biskupa bude prihvaćanje apostolske tradicije.”

Autor također izražava zabrinutost zbog sinoda koje se održavaju pod vodstvom pape Franje. One prijete da budu “nova opasnost za jedinstvo Crkve diljem svijeta”, tvrdi memorandum, upozoravajući da ako se “takvo krivovjerje” nacionalnih ili kontinentalnih sinoda kojima se daje doktrinarni autoritet ne ispravi, Crkva bi završila kao “bliže Anglikanski ili protestantski model, nego pravoslavni model.” Sljedeći papa trebao bi “ukloniti i spriječiti takav prijeteći razvoj”, navodeći “moralnost homoseksualne aktivnosti” kao “jednu takvu žarišnu točku” koja bi mogla izazvati raskol u Crkvi.

Autor memoranduma zaključuje upozoravajući na raskol, ali dodaje da će on najvjerojatnije doći s desnice, a ne s ljevice. Također poziva na posjet Družbi Isusovoj koja je u “katastrofalnom moralnom padu”, ali tvrdi da su njezina karizma i doprinos bili toliko važni Crkvi da se ne smije dopustiti da “ode u povijest”.

Posljednji komentar kardinala Pella

U svom završnom komentaru , posthumno objavljenom u časopisu Spectator u Velikoj Britaniji 11. siječnja, kardinal Pell također je istaknuo opasnosti povezane sa Sinodom o sinodalnosti, opisujući samu sinodu kao “otrovnu noćnu moru” koje se Crkva “mora osloboditi”.

Prethodni članakPucnjava u londonskoj župi, propucana i sedmogodišnja djevojčica: Ljudi izlazili s mise kad je krenuo rafal
Sljedeći članakU siječnju se prisjećamo ukazanja Gospe od Uspjeha redovnici: Otkrila veliki znak koji će potresti svijet zbog ovih grijeha!