‘Ozdravio od paralize nakon što ga je sv. Josip zatražio čudotvornu sliku: Jedno od najstarijih svetišta sv. Josipa na svijetu izvor je stotina čudesnih ozdravljenja

foto: swietyjozef.kalisz.pl

Poljsko svetište, jedno od najstarijih svjetskih svetišta posvećeno Isusovu zemaljskom ocu, usko je povezano i s čudom koje se dogodilo u koncentracijskom logoru Dachau.

Sveta Terezija Avilska je govorila da, dok su sveci imali moć pomoći Božjem narodu u određenim kategorijama stvari, sveti Josip je imao jedinstvenu moć intervenirati u svim najrazličitijim životnim poteškoćama.

To je iskustvo bezbrojnih hodočasnika koji su molili njegov zagovor u Kaliszu, gdje se nalazi jedno od najstarijih i najvažnijih središta pobožnosti svetom Josipu u svijetu.

Smješten u središnjoj Poljskoj, Kalisz je jedan od najstarijih gradova u zemlji i jedna od njezine dvije povijesne prijestolnice, uz Poznan.

Unutar kasnobarokne crkve i njenog impozantnog bijelog tornja, smještenog u središtu grada, nalazi se tajanstvena slika Svete Obitelji koja privlači milijune ljudi od 18. stoljeća.

Jedne noći početkom 1670-ih, stariji gospodin po imenu Stobienia, koji je patio od teške bolesti koja ga je paralizirala, obratio se svetom Josipu da prekine njegovu patnju i izmoli mu milost dobre smrti.

Sljedeće noći u snu mu se ukazao zaručnik Djevice Marije, obećavši mu ozdravljenje ako naruči izradu slike Svete Obitelji s tekstom “Idi Josipu” i ponudi je kolegijalnoj crkvi u Kaliszu.

Stobienia je ovo djelo, s detaljima koje je propisao sv. Josip, povjerio nepoznatom nizozemskom slikaru Rubensove škole.

Kad je primio sliku koju je naručio, starac ju je poljubio na najpobožniji način i odmah povratio svoje noge i zdravlje.

Ubrzo nakon postavljanja slike u Kaliszu, milosti su počele bujati, a prvi se njome okoristio stanoviti Stanislaw Bartochowski, 1673. godine.

“Sljedećih godina zabilježeno je oko 600 milosti i čuda”, rekao je za Register otac Jacek Plota, čuvar svetišta, pokazujući reprint arhivske knjige iz 18. stoljeća.

Obilje prijavljenih čudesa primljenih po zagovoru svetog Josipa u Kaliszu nikada nije jenjavalo, a najnovije se, kaže ovaj svećenik, dogodilo prošle godine.

Prva krunidba slike svetog Josipa
Pučka pobožnost i brojna zabilježena čuda izazvana prisutnošću dragocjene slike u Kaliszu označili su početak zlatnog doba pobožnosti svetom Josipu u Poljskoj koje će trajati kroz 18. stoljeće, navodeći poljske crkvene vlasti da priznaju sliku kao kao čudotvorornu 1770. godine.

Konačno ga je 1796. okrunio i posrebrio biskup Michał Kościesza Kosmowski, koji je predstavljao papu Pija VI. Bio je to prvi put u povijesti da je okrunjena slika svetog Josipa, uz Isusa i Mariju. Ovom krunidbom malo je izmijenjen izvorni sadržaj slike, dodana su dva srebrna ljiljana lijevo i desno od Isusa i žezlo u rukama Djevice Marije.

Biskupija Kujawy-Kalisz osnovana je 1818. godine, a sveti Josip će kasnije postati njezin zaštitnik.

Čudo iz Dachaua
Ali ono po čemu se čudesni značaj slike pročuo i izvan granica Poljske nedvojbeno je priča o svećenicima iz Dachaua koji su zagovorom svetog Josipa iz Kalisza spašeni od masakra tijekom Drugog svjetskog rata.

Poznato je da je nacistički koncentracijski logor Dachau u Njemačkoj držao velik broj svećenika, osobito poljskih, unutar svojih zidina. Procjenjuje se da su Nijemci ubili njih 868 od 1.773 poljskih svećenika i biskupa koji su ondje bili zatočeni tijekom Drugog svjetskog rata.

Kako je nadolazeći poraz Njemačke u travnju 1945. postajao sve očitiji, šef logora naredio je njegovo uništenje vatrom i ubijanje svih zatvorenika.

Sumnjajući u namjere nacističkog časnika, svećenici logora, od kojih su mnogi bili iz područja oko Kalisza, započeli su devetnicu moleći za zaštitu svetog Josipa s posebnim osvrtom na ovo svetište.

Devetnica je završila samo nekoliko dana prije datuma kada se masakr trebao dogoditi, 29. travnja 1945. godine. Američka vojska, koja je sve više osvajala Europu, planirala je preuzeti kontrolu nad logorom dan kasnije, 30. travnja.

Ali kako je providnost htjela, ne znajući zapovijedi zapovjednika nacističkog logora, mala skupina vojnika poslana je u izviđanje logora dan ranije nego što je planirano, točno tri sata prije planiranog uništenja logora.

“Časnici SS-a brzo su se predali kada su vidjeli američke vojnike jer su mislili da se radi o većim snagama američke vojske”, rekao je otac Plota.

“Nakon što je logor oslobođen, svi su bili uvjereni da je sveti Josip iz Kalisa spasio te ljude.

Svećenici su napisali lijepu zakletvu u kojoj su obećali širiti pobožnost prema svetom Josipu iz Kalisa kada se vrate kući.”

“Na biblijski način”, dodao je otac Plota, “otkrili su da ih sveti Josip može spasiti kao što je spasio malog Isusa dok je bježao od kralja Heroda u Egipat.”

Stotine svećenika koji su preživjeli Dachau nastavili su hodočastiti u svetište svake godine kako bi zahvalili sve do svoje smrti. Posljednji svećenik preminuo je 2013. godine, u dobi od 100 godina.

Povodom 20. obljetnice oslobođenja logora, u podrumu crkve svetišta sagrađena je kapelica u znak zahvalnosti za ovo čudo i u čast sjećanja na mučene poljske svećenike u Dachauu. U obližnjoj prostoriji smješten je mali muzej s arhivskim dokumentima, osobnim predmetima svećenika i drugim uspomenama iz koncentracijskog logora.

Prethodni članakKardinali upozorili Vatikan i Crkvu svijeta: ‘Probudite se, ovo što Nijemci rade je vrlo ozbiljan zločin’
Sljedeći članak‘TAD SVIJETLOST PADA NA MOJU DUŠU’ Sveta Faustina: ‘Isus mi je rekao s čim najviše možemo ugoditi Bogu’