‘Proždrljivost je veliki grijeh’, dramatično upozorava Papa

foto: rawpiksell

„Proždrljivost je možda najopasniji porok koji uništava planet“, upozorio je papa Franjo vjernike okupljene u dvorani Pavla VI. na općoj audijenciji 10. siječnja 2024. Na temelju Isusova opuštenog odnosa prema hrani, Papa je istaknuo poveznicu između prehrane i duhovnog života. U trećoj fazi niza učenja o manama i krepostima Papa je povezao “proždrljivost” mnogih s “proždrljivošću” potrošačkog društva.

Vraćajući se na epizodu vjenčanja u Kani, papa Franjo je primijetio da je Isus izrazio svoju “sućut prema ljudskim radostima”. Za razliku od Ivana Krstitelja, poznatog po svom asketizmu, “Isus je, naprotiv, Mesija kojeg se često viđa za stolom”, rekao je Franjo.

U knjizi Sirahovoj, u jednoj rečenici otkrivena je tajna zdravlja: Čini ovo i neće te snaći bolest

Robovi hrane

“Njegovo ponašanje je skandalozno, jer ne samo da je ljubazan prema grešnicima, nego čak i jede s njima; i ta gesta pokazuje njegovu spremnost na zajedništvo s ljudima koje su svi drugi odbacili“, primijetio je Papa. „Isus želi da se radujemo u njegovu društvu“, a spomen njegove muke, a time i njegove odsutnosti, treba označiti trenutak posta. Želi da “dijelimo njegove patnje, koje su također i patnje malenih i siromašnih”.

Nadalje, “Isus napušta razliku između čiste i nečiste hrane, koja je bila jedan od kamena temeljaca određenih kultura starog svijeta.” Isus objašnjava da “čovjeka ne onečišćuje ono što ulazi, nego ono što izlazi iz njegova srca”. Stoga fokus ne bi trebao biti na “samoj hrani, nego na odnosu koji imamo s njom”, objasnio je Franjo, napominjući da neki ljudi postaju “robovi hrane”.

Zbog toga nas je pozvao da ponovno otkrijemo Isusov odnos s hranom, “osobito u takozvanim bogatim društvima, gdje se očituju tolike neravnoteže i patologije”.

U mnogim situacijama “jedemo previše ili premalo”, istaknuo je Papa. “Poremećaji prehrane su u porastu: anoreksija, bulimija, pretilost… A medicina i psihologija pokušavaju se uhvatiti u koštac s lošim odnosom s hranom”, objasnio je Francisco.

Veliki grijeh suvremenog društva

“To su bolesti, često vrlo bolne, koje su prije svega povezane s mukama psihe i duše”, ustrajao je, predlažući ovo razmišljanje: “Reci mi kako jedeš i reći ću ti kakvu dušu imaš.” “Način na koji jedemo otkriva “naše psihološke stavove”, objasnio je Franjo, naglašavajući da moramo “jesti da bismo živjeli”, a ne “živjeti da bismo jeli”.

Papa je definirao “bijes u trbuhu” kao “veliki grijeh” suvremenog svijeta, ističući ovaj parametar ekonomske statistike: “Odrekli smo se imena ljudi, da bismo preuzeli drugo, ono ‘potrošača’.”

Zbog toga je Franjo istupio protiv te „proždrljivosti“ koja čovječanstvo udaljava od njegova izvornog poziva.

“Stvoreni smo da budemo ‘euharistijski’ muškarci i žene, sposobni zahvaljivati, diskretni u korištenju zemlje, ali smo umjesto toga pretvoreni u grabežljivce”, požalio se.

Iz Međugorja svijet upozoren na papu Franju: ‘Moram vam reći što se događa’

Prethodni članakOvo dira u dušu: 10 savjeta oca koji je izgubio svoje dijete
Sljedeći članakSv. Toma iz Corija: Trpio je 40 godina duhovne suhoće, a nitko ga nikad nije vidio tužnog