Crkva u Francuskoj potresena kardinalovim priznanjem zlostavljanja

foto: flickr

U ponedjeljak, 7. studenog, Crkvu u Francuskoj potreslo je još jedno otkriće zlostavljanja. Umirovljeni kardinal Jean-Pierre Ricard priznao je da se prije 35 godina ponašao na “prekoran način” s 14-godišnjom djevojčicom.

U priopćenju je 78-godišnji kardinal rekao da se povlači sa svojih crkvenih dužnosti i da je spreman za suradnju s pravosudnim sustavom, kao i s crkvenim vlastima.

U utorak je francusko tužiteljstvo u gradu Marseilleu priopćilo da je otvorena preliminarna istraga za “teški seksualni napad”.

“Moje ponašanje nužno je izazvalo ozbiljne i trajne posljedice za ovu osobu. Objasnio sam joj to i zamolio je za oprost. Obnavljam svoju molbu za oprost ovdje kao i cijeloj njezinoj obitelji”, stoji u kardinalovoj izjavi. “Upravo zbog ovih radnji odlučio sam uzeti vrijeme povlačenja i molitve. Na kraju molim za oproštenje one koje sam povrijedio i koji će ovu vijest proživjeti kao pravo iskušenje.”

Izjavu kardinala Ricarda pročitao je aktualni predsjednik Francuske biskupske konferencije, nadbiskup Reimsa Éric de Moulins-Beaufort, tijekom konferencije za novinare na Biskupskoj plenarnoj skupštini u Lourdesu.

Vatikan za sada nije reagirao na ova otkrića i nije poznato je li s njima bio upoznat prije ponedjeljka.

Tko je kardinal Ricard?

Kardinal Ricard bio je važna osoba u Crkvi u Francuskoj posljednjih desetljeća. Biskup od 1993., obnašao je dužnost predsjednika Francuske biskupske konferencije u dva mandata, od 2001. do 2007. godine.

Kardinalom ga je proglasio papa Benedikt XVI. 2006., čime mu je omogućio da u slučaju konklave glasa za budućeg papu. S obzirom na to da ima manje od 80 godina, zasad je još uvijek birač, osim ako mu se to pravo ne oduzme. Umirovljen je kao nadbiskup Bordeauxa 2019., u uobičajenoj dobi za umirovljenje od 75 godina.

Kao kardinal također je bio član nekoliko vatikanskih dikasterija, uključujući Dikasterij za nauk vjere, koji nadzire istrage zlostavljanja.

Kardinalova otkrića dolaze u složenom trenutku, jer se Crkva u Francuskoj i njezini vjernici bore s nekoliko otkrića zlostavljanja.

Početkom listopada francuski katolički časopis Famille Chrétienne otkrio je da je Vatikan 2021. godine proglasio krivim biskupa emeritusa Créteila Michela Santiera za duhovno zlostavljanje u seksualne svrhe 1990-ih.

Kao posljedica toga on se zapravo povukao sa svoje uloge dvije godine ranije nego što se očekivalo, u 73. godini. Međutim, razlog njegove ostavke i sankcije Vatikana nikada nisu javno objavljeni i on je nastavio sudjelovati u određenim biskupijskim događanjima.

Tijekom konferencije za novinare u ponedjeljak nadbiskup Moulins-Beaufort objasnio je da se 11 sadašnjih ili umirovljenih francuskih biskupa suočilo s optužbama za zlostavljanje ili loše upravljanje zlostavljanjem od strane vlade ili crkvenih vlasti.

U listopadu 2021. Nezavisno povjerenstvo za seksualno zlostavljanje u Crkvi (CIASE) objavilo je izvješće, nakon više od dvije godine rada, sažimajući svoja otkrića o zlostavljanjima unutar Crkve u Francuskoj.

Samo mali broj kardinala suočen je s tužbama za zlostavljanje. Papa Franjo je 2015. prihvatio odricanje škotskog kardinala Keitha M. O’Briena od njegovih kardinalskih prava i privilegija nakon što je O’Brien dao ostavku nakon seksualnog zlostavljanja sa svećenicima i bivšim svećenicima. Preminuo je 2018. godine.

Australski kardinal George Pell odslužio je zatvorsku kaznu nakon što je proglašen krivim za seksualno zlostavljanje maloljetnika. Međutim, kasnije je oslobođen svih optužbi.

U travnju ove godine papa je odlučio da ne istražuje kanadskog kardinala Marca Ouelleta zbog optužbi za zlostavljanje nad ženom jer nije bilo dovoljno dokaza.

Najčuveniji slučaj kardinala bio je kardinal Theodore McCarrick iz Sjedinjenih Država. Podnio je ostavku na mjesto kardinala 2018., a papa Franjo je 2019. razriješio McCarricka svećeničke službe. Njegova građanska suđenja još su u tijeku, ali sada ima 92 godine.

Prethodni članakZNAKOVI KATASTROFE, MILIJUNI U OPASNOSTI, A SVIJET ŠUTI: U Somaliji deve padaju mrtve, što je s djecom?
Sljedeći članakKao mladić sanjao je tri dana isti san! Čudesna priča o izgradnji svetišta svetom Mihaelu u Brazilu