‘Ekumenizam Krvi’ Opća audijencija ove srijede je povijesna, evo i zašto

Koptski pravoslavni patrijarh Tawadros II bit će uz papu Franju tijekom opće audijencije na Trgu svetog Petra 10. svibnja i govorit će: rijetko i važno svjedočanstvo bliskosti i bratstva između dvaju poglavara Crkava.

Bilo je to prije 50 godina. Dana 10. svibnja 1973. papa Pavao VI. pozvao je patrijarha Shenoudu III., koptskog papu od 1971. do 2012., u Rim.

Povod je bila 1600. obljetnica smrti svetog Atanazija Aleksandrijskog, učitelja i oca Crkve štovanog u Pravoslavnoj, Koptskoj i Katoličkoj Crkvi.

Tijekom susreta potpisali su vrlo važan kristološki sporazum kojim je okončana duga polemika između Kopta i katolika o Kalcedonskom koncilu (451.), u korijenu razlaza između Rima i istočnih Crkava.

Po prvi put su dvojica vjerskih vođa potvrdila da dijele istu vjeru u Krista, priznatog kao pravog Boga i pravog čovjeka. Ovo približavanje utrlo je put drugim snažnim i značajnim ekumenskim gestama između Rima i Sirijske, Armenske i Siro-Malankarske Crkve.

Dolaskom u Rim na susret s papom Franjom na dan kada se obilježava 50. obljetnica ovog susreta, patrijarh Tawadros II. naglašava važnost tog približavanja.

Njegov će posjet također biti prilika za obilježavanje još jedne obljetnice: one njegovog dolaska u Rim 2013. godine na njegovo prvo putovanje izvan Egipta, kako bi se susreo s tada novoizabranim papom Franjom. Tom je prigodom 10. svibnja određen kao Dan koptsko-katoličkog prijateljstva.

Zatim je papa Franjo posjetio Egipat 2017., posjetom koji je predstavljao pravi korak naprijed s potpisivanjem sporazuma o priznavanju krštenja.

Povratkom 50 godina nakon Shenoude III i 10 godina nakon svog prethodnog posjeta, patrijarh Tawadros II poduzima još jedan ekumenski korak koji je papa Franjo želio počastiti. Zbog toga ga je gestom bez presedana zamolio da uz njega sudjeluje u općoj audijenciji 10. svibnja. Nakon Papine tradicionalne kateheze, Patrijarh će govoriti.

“Ovo će biti prvi put”, objašnjava fra. Hyacinthe Destivelle, član Dikasterija za promicanje jedinstva kršćana. Godine 2008. armenski katolikos Karekin II. bio je pozvan na audijenciju kod Benedikta XVI., ali nije dobio priliku govoriti.

Najveća crkva na Bliskom istoku

Ovo približavanje također pokazuje priznanje Rima za snažne ekumenske geste koje je učinio patrijarh Tawadros II u posljednjih 10 godina, kao što je stvaranje ekumenskog vijeća s rotirajućim predsjedanjem, ili njegova prisutnost na ustoličenju katoličkog koptskog patrijarha Sidraka 2013. — također prvi.

Njegova crkva, koja predstavlja 10% egipatskog stanovništva, najveća je na Bliskom istoku , ali je pokazao pravu otvorenost prema katolicima, kojih ima tek stotinjak tisuća.

Patrijarh, koji će u Rimu boraviti od 9. do 14. svibnja, sastat će se nasamo s Papom 11. svibnja. Očekuje se razmjena govora tijekom koje će se održati “ekumenizam krvi ” — zbližavanje kršćana kroz isto stradanje mučeništva.

Često opisivana kao crkva mučenika, Koptska crkva još uvijek je pod utjecajem ubojstava koptskih vjernika od strane organizacije Islamska država u Libiji 2015. i nekoliko napada na crkve.

Tawadros II će svoj posjet zaključiti u nedjelju liturgijom u bazilici svetog Ivana Lateranskog, u nazočnosti koptskih vjernika Italije.

Prethodni članakFranjevac za pokoru dijeli – spavanje: ’70 posto grijeha dolazi zbog nedostatka odmora’
Sljedeći članakSvećenik otkriva pet razloga zašto demoni bježe od Djevice Marije: ‘Dovoljno je zazvati Njeno ime i nema ih’