Papa dao postaviti čudotvornu sliku sv. Charbela u središte Crkve

Novi mozaik svetog Charbela Makhloufa velikog čudotvorca i mistika iz Libanona postavljen Vatikanskim špiljama u blizini posmrtnih ostataka pape koji ga je proglasio blaženim i svetim ispod bazilike svetog Petra. Ovaj popularni libanonski pustinjak i svetac od sada će imati posebno mjesto posvećeno njemu u središnjoj bazilici Katoličke crkve.

Mozaik “ostavlja trag u Bazilici svetog Petra koji će cijeniti svaka osoba, Libanonac ili ne, koja slučajno poznaje svetog Charbela”, rekao je Farid el Khazen, libanonski veleposlanik pri Svetoj Stolici u intervju s Aleteiom. “Ovo bi također mogao biti poticaj za ljude da ojačaju svoja uvjerenja i da što više slijede St. Charbela.”

SNIMILI SV. CHARBELA? Žena iz Australije tvrdi da je po blagoslovu redovnika ozdravila od raka: ‘Pogledajte sliku, to je on’!

Mozaik koji je blagoslovio papa Franjo

Kardinal Mauro Gambetti, nadsvećenik Bazilike svetog Petra, i kardinal Claudio Gugerotti, prefekt Dikasterija za istočne Crkve, nazočili su ceremoniji postavljanja mozaika, koja je uključivala molitvu i misu. Još nekoliko svećenika i predstavnika maronita i Libanona zajednice, kao i libanonski veleposlanik pri Svetoj Stolici.

Dana 15. studenoga 2023., tijekom opće audijencije, papa Franjo je blagoslovio mozaik koji je među vjernicima znan i kao čudotvoran.  “Kada je došao i blagoslovio mozaik, djelovao je prilično entuzijastično, sretno i gostoljubivo”, rekao je Farid el Khazen. Papa je znao “za sv. Charbela otkad je bio biskup u Argentini”.

Ideja da se u bazilici postavi mozaik sv. Charbela započela je 2019., ali je morala biti prekinuta zbog pandemije COVID-19, objasnio je Farid el Khazen. Sličan mozaik postavljen je u Vatikanskim pećinama 2013., prikazujući filipinskog sveca, Pedra Calungsoda.

Čovjek na samrti probudio se unatoč svim prognozama, svjedočio izvanrednu prisutnost sv. Charbela!

Popularnost sv. Charbela

Postavljanje mozaika također je “osobna obveza”, rekao je Farid el Khazen. “To je način da se oda počast, da se pokaže poštovanje, da bude u bazilici, koja ima svoju važnost i značaj”, objasnio je.

“Sveti Charbel je dobro poznat izvan Libanona, u više od 20 zemalja postoji oko 40 do 45 crkava i samostana nazvanih po njemu,” rekao je Farid el Khazen, ističući i razna čuda koja se pripisuju svecu.

U Rimu postoji, primjerice, samostan nazvan po sv. Charbelu, koji je ujedno i mjesto susreta maronitske zajednice. Lokalne novinske kuće u Libanonu, poput This is Beirut , izvijestile su da su zvona maronitskih crkava zvonila u čast postavljanja mozaika.

Sveti Charbel rođen je 1828. u Libanonu i odrastao je u siromašnoj obitelji pastira. Kako je rastao, privukao ga je pustinjački život u pustinji i na kraju je ušao u samostan sv. Marona u Annayi, prije nego što je živio u samotištu. Preminuo je na Badnjak u dobi od 70 godina i proglašen je blaženim 1965., a potom kanonizirao 1977., oboje od strane pape Pavla VI. Zapravo, Farid el Kazen je objasnio da je mozaik svetog Charbela postavljen na zid iza grobnice svetog Pavla VI.

Sveti Charbel poznat je u svijetu vjere kao veliki čudotvorac, a nebrojena su nadnaravna zbivanja oko ovog lika koja uključuju uslišane molitve ljudi diljem svijeta.

Sv. Charbel razotkriva: ‘Sve sile zla sručile su se na obitelji, evo kako ih zaštiti’

Prethodni članakPoznati svećenik upozorio na stvarnost prokletstva: ‘Što god vam činili, ovo je jedini lijek’
Sljedeći članakPriznati pjesnik, homoseksualac i ateist, Bog mu se snažno obratio ovim riječima: ‘Sine moj, zašto?’