Predsjednica Mađarske svjedočila u Americi pa izazvala ovacije publike: ‘Ako nemate djece, nemate obitelj, nemate ni budućnosti’

Sveučilište Ave Maria/Aleteia

Predsjednica Mađarske, Katalin Novák, posjetila je prošli tjedan Sveučilište Ave Maria na Floridi i podijelila svoju viziju o tome kako izgraditi kršćansko društvo.

Prošlog ožujka Novák je postala prva predsjednica Mađarske. Ona će poželjeti dobrodošlicu papi Franji u zemlju kada krajem travnja posjeti Budimpeštu .

U Ave Maria naglasila 1000-godišnju povijest Mađarske, koju je kao kršćansku državu uspostavio sveti Stjepan Mađarski, njezin kralj.

“Njegov izbor samo definira naše postojanje od tada, a mi ne negiramo našeg oca utemeljitelja svetog Stjepana, ali naglašavamo naš kršćanski identitet i našu kršćansku kulturu… svakodnevno”, rekla je.

Novák je bila ministar za obiteljska pitanja od 2020. do 2021., u vladi Viktora Orbána, premijera od 2010. Rekla je da je zbog vladinih politika koje potiču brak i rađanje u posljednjih 10 godina broj pobačaja smanjen za trećinu, a stopa plodnosti porasla je sa 1,2 na 1,6.

“Bila su vremena ne tako davno kada je bilo… mnogo više pobačaja nego rađanja”, prisjetila se. Mnoge su žene pobacile “zbog nedostatka znanja, zbog lošeg doba u kojem smo živjeli”.

Mislila je na 40 godina komunističke vladavine, kada “nije bilo prave spoznaje o važnosti života”.

Djeca i budućnost

Danas, rekla je, Mađarska troši 6% svog bruto domaćeg proizvoda na potporu obitelji – tri puta više od iznosa koji zemlje NATO-a troše na obranu. Vlada nudi stambene subvencije za mlade bračne parove i porezne olakšice za rađanje djece.

“Što više djece imate, manji porez na dohodak plaćate”, rekla je Novák. “Ako kao majka imate najmanje četvero djece, imate potpuno oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak, doživotno. Dakle, kada imate četvero djece, više nikada ne plaćate porez na osobni dohodak.”

Također, studentski krediti se opraštaju prema broju potomaka koje osoba ima – s troje djece što dovodi do potpunog oprosta duga.

“Mislimo da ako nema djece nema obitelji, nema budućnosti; tako je jednostavno,” rekao je Novák. “Djeca su jamstvo naše budućnosti.”

Mađarska je 2011. usvojila novi ustav, u kojem se izričito navodi da život treba zaštititi od trenutka začeća.

Spominjanje toga u njenom govoru, kao i pozivanje na Ustav koji brak definira kao “zajednicu jednog muškarca i jedne žene temeljene na njihovom uzajamnom pristanku”, izazvali su oduševljeni pljesak publike koju su činili studenti, profesori i stanovnici Ave Maria, Florida.

Planiranu zajednicu Ave Maria – zajedno sa sveučilištem – osnovao je katolički poduzetnik i filantrop Tom Monaghan kao mjesto gdje će katoličke vrijednosti imati prednost u građanskom životu.

Odgovarajući na izazov studenta zašto Mađarska ne zabranjuje potpuno abortus, Novák je rekla da vidi veći potencijal u pokušaju izgradnje kulture života kroz obrazovanje.

“Ono na čemu i ja osobno radim je da moramo podučavati o važnosti života u vrlo mladoj dobi”, rekla je. “Dakle, moramo početi s djecom. Moramo ih natjerati da shvate koliko je ljudski život dragocjen.”

Suverenitet

Još jedan važan aspekt mađarske kršćanske kulture, rekla je, je suverenost – i nacionalna i osobna.

Mađarska je članica i Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza, ali je odlučna donositi odluke na temelju onoga što je najbolje za Mađarsku.

“Mi se držimo svog nacionalnog identiteta, tako da je za nas naš nacionalni suverenitet nešto što nam nitko ne može oduzeti”, inzistirala je Novák.

“Također je vrlo važno imati suverene osobe u zemlji i međusobno poštivati ​​suverenitet.” To znači međusobno poštivanje ljudskog dostojanstva.

“Pravo ljudsko dostojanstvo za mene znači da stvarno poštujemo druge”, rekla je, upozoravajući na suvremeno shvaćanje tolerancije.

Neki “nas tjeraju da vjerujemo da tolerancija znači da poričete svoja osobna uvjerenja, da poričete naš osobni identitet kako biste mogli biti tolerantni prema drugima, kako biste mogli biti poštovani prema drugima”, rekla je, sažimajući nedavni trend u društvu.

“To zapravo nije istina. Dakle, mogu biti dobar kršćanin i poštivati ​​nekršćansko, recimo, bilo čije vjerovanje ili nevjerovanje samo ako se … držim svog kršćanskog uvjerenja i nikada od njega ne odustanem. To je način da postanete stvarno tolerantni. To je način da stvarno poštujemo druge, bez obzira što oni mislili o životu.”

U tom pogledu predsjednica ponavlja učenje pape Franje, gorljivog branitelja dijaloga, ali i osobnog uvjerenja. On je rekao: Dijalog ne znači odricanje od vlastitog identiteta kada se protivi tuđem, niti kompromitiranje kršćanske vjere i morala. Naprotiv, “istinska otvorenost uključuje ostanak postojan u svojim najdubljim uvjerenjima, jasan i radostan u vlastitom identitetu” ( Evangelii Gaudium ) i stoga otvoren za razumijevanje religija drugih, sposoban za ljudske odnose pune poštovanja…

Osobni poziv

Osim politike i politike, Novák je ponudila vlastiti osobni primjer kako pojedinci mogu pridonijeti izgradnji kršćanske kulture.

Njezin brak, na primjer, bila je odluka koju su ona i njezin suprug donijeli prije 21 godinu da “staju jedno uz drugo, i odluka koju donosimo svakodnevno, ne jednom nego nekoliko puta dnevno, da je to nešto što me čini svjesnim da sam tu gdje jesam i tko sam i što sam postao.”

Diplomirala je pravo i ekonomiju te je od 2001. radila u državnoj upravi, ali se odlučila privremeno povući iz karijere kada su ona i suprug dobili i odgajali djecu.

U jednom trenutku svog života, shvatila je da je njen “pravi posao” majčinstvo i da je “jedino mjesto gdje sam nezamjenjiva moja obitelj – ništa drugo”.

Novák je reformirani kršćanin. U svom je obraćanju govorila o tome da svaki dan počne čitati Bibliju i sastaje se svaki drugi tjedan s kršćanskom skupinom za molitvu i raspravu, za što kaže da joj pomaže u donošenju odluka.

“Moja kršćanska vjera, moj kršćanski identitet također je za mene svaki dan vrlo odlučujuć, a te vrijednosti su one na koje se mogu osloniti i za koje mogu biti siguran da ću uz njih donijeti dobre odluke.”

Rođena 1977., dok je zemlja još bila komunistička, rekla je da je krštena tajno u kući bake i djeda te da su religiozni Mađari morali skrivati ​​svoju vjeru. “Uopće to ne biste mogli javno priznati”, rekla je. “Nisi mogao prisustvovati misi. Nisi mogao ići u crkvu. … ili ako jesi, riskirao si posljedice.”

Mađarska još uvijek trpi dugoročne posljedice tog potiskivanja vjere. “Bila je ne samo jedna nego barem dvije generacije koje su odgajane bez ovog svakodnevnog iskustva življenja u zajednici vjernika ili doživljaja ljepote zajedničkog i javnog življenja naše vjere, što je također važno”, istaknula je.

Ali “ono što možemo učiniti i što radimo jest koncentrirati se na buduće generacije i djecu. I vidim pozitivnu promjenu i vidim da sada sve više i više djece također pohađa crkvene škole,” koje su besplatne, “i tako sada počinju obrazovati svoje roditelje, i jako se nadam da će to pokrenuti promjene u budućim generacijama . Ali treba vremena. I znate da je vrlo, vrlo lako nešto uništiti, ali je vrlo teško nešto izgraditi ili ponovo izgraditi. To je ono na čemu smo radili više od desetljeća i to je ono na čemu još dugo moramo raditi.”

Prethodni članak‘ KLIKNI NA KRŽ I BIT ĆEŠ BLAGOSLOVLJEN’ Ne nasjedajte na lančane molitve, to je opasno pranovjerje
Sljedeći članakTeško ranjen u vratnu arteriju vidio ženu u habitu koja mu je rekla: ‘Predaj se Gospodinu, on će te zaštiti’