Stoljećima hara svijet: Ovo je najprodavanija katolička knjiga nakon Biblije

foto: wikimedia

Biblija je nesumnjivo najprodavanije i najčitanije djelo naše povijesti. Međutim, u katoličkom književnom opusu postoji još jedna knjiga koja je odmah nakon Biblije najprevođenije i najprodavanije katoličko djelo. Riječ je o spisima Tome Kempenca koji nose naziv – Nasljeduj Krista.

Toma Kempenac bio je njemački redovnik, mistik i duhovni pisac. Rođen je 1380. godine u mjestu Kempen u okolici Kölna, po kojemu je i nazvan Kempenac. Zajedno sa bratom Johannesom kao dječak je došao u školu Braće zajedničkog života u Nizozemskom gradu Deventeru, gdje je duhovno i intelektualno rastao. Kao dvadesetogodišnjak pristupio je samostanu Augustinaca u gradiću Agnetenberg u Nizozemskoj. Napisao je mnoge duhovne spise na latinskom u duhu pokreta devotio moderna, a kao najpoznatije pripisuje mu se remek-djelo katoličke klasike Nasljeduj Krista. Svatko tko je čitao ovu knjigu zna o čemu je riječ. O nevjerojatnoj snazi duha i jasnoći misli. Riječ je o knjizi koja stoljećima služi kao izvor duhovne okrepe, utjehe i nade svima koji su ovo, za mnoge čudesno djelo, uzeli u ruke. Svojom vječnom svježinom svjedoči o univerzalnoj i neprolaznoj vrijednosti Kristova nauka.

O nasljedovanju Krista i preziranju svih taština – iz knjige Nasljeduj Krista

Tko ide za mnom ne hoda u tmini (Iv 8, 12) govori Gospodin. To su riječi Kristove koje nas opominju da nasljedujemo njegov život i djelovanje, ako hoćemo da budemo zaista prosvijetljeni i oslobođeni od svake sljepoće srca. Neka dakle naše najveće nastojanje ide za tim da razmišljamo o životu Isusa Krista.

Nauk Kristov, nadvisuje sve nauke svetaca, i tko bi imao duha njegova, našao bi ondje sakrivenu manu. Ali događa se da mnogi, makar čuju često Evanđelje, osjećaju neznatnu želju za njim, jer nemaju duha Kristova. Tko pak hoće potpuno i od srca razumjeti riječi Kristove, taj mora nastojati da cijeli svoj život prilagodi njegovu životu.

Što ti koristi raspravljati učeno o Presvetom Trojstvu, ako ti manjka poniznost zbog čega se ne dopadaš Trojstvu? Zaista, učene riječi ne čine čovjeka svetim i pravednim, nego krepostan život čini ga Bogu dragim. Volim osjetiti skrušenje, nego li znati izraziti njegov pojam. Kad bi znao napamet čitavo Sveto Pismo i izreke svih filozofa: što bi sve to koristilo bez ljubavi Božje i milosti? Ispraznost nad ispraznošću, sve je ispraznost (Prop 1, 2), osim Boga ljubiti i njemu jedinomu služiti. Najveća je mudrost: preziranjem svijeta težiti za kraljevstvom nebeskim.

Ispraznost je milost

Ispraznost je dakle tražiti raspadljivo blago i u njega se pouzdavati.
Ispraznost je također težiti za častima i htjeti se visoko uzdići.
Ispraznost je slijediti požude tijela i za onim čeznuti radi čega moramo biti kasnije strogo kažnjeni.
Ispraznost je željeti dug život, a malo se brinuti za čestit život.
Ispraznost je paziti samo na sadašnji život, a ne pobrinuti se za ono što će doći.
Ispraznost je ljubiti što tako brzo prolazi, a ne žuriti se onamo gdje nas čeka vječna radost.
Sjeti se često izreke: Oko se ne može nagledati, uho ne može naslušati (Prop 1, 8).

Nastoj dakle otrgnuti svoje srce od ljubavi vidljivih stvari i teži za nevidljivima. Jer oni koji idu za svojom sjetilnošću, kaljaju savjest i gube milost Božju.

Nevjerojatne su! Ovo su prve riječi koje je izgovorio čovjek u Bibliji

Prethodni članak“Ta zna vaš Otac što vam treba i prije negoli ga zaištete.” (Mt 6,7-15)
Sljedeći članakDon Josip Radić otkriva što se događa nakon smrti: ‘Tek tad počinje život u punini’