Buđenje Engleske crkve! Ustali su protiv eutanazije: ‘Naša su vremena u njegovim rukama’

foto: thechurchofengland

Engleska crkva se u posljednje vrijeme pomalo “probudila”. Za razliku od Britanke liječničke udruge – koja je krajem 2021. glasao da ostane “neutralana” po pitanju potpomognutog samoubojstva – Generalni sinod Engleske crkve prošlog je vikenda velikom većinom podržao prijedlog protiv potpomognutog samoubojstva. Glavna komponenta dvodijelnog prijedloga bila je potpora poboljšanju palijativne skrbi u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu.

Iako se to nije očekivalo zvog sve veće suradnje Crkve sa svijetom čini se da je točku preokreta učinio dr. Simon Eyre, umirovljeni liječnik opće prakse, koji je predložio prijedlog, citirajući Psalam 31: “Naša su vremena u njegovim rukama.”

Napomenuo je da “hospiciji pate od nedostatka sredstava” i podsjetio je delegate da je “svetost života ključna za naše razumijevanje kao kršćana”. Eyre je upozorio delegate da će neizlječivo bolesne osobe s depresijom i osobe s invaliditetom biti izložene riziku ako se sadašnje zakonodavstvo promijeni, piše catholic arena.

Članovi Engleske Crkve na sinodi su tako odlučili:

• Suprotstavljanje se ne temelji samo na vjerskim uvjerenjima, već se temelji na predanosti Općem dobru koje je u načelu dostupno svim ljudima bilo kojeg vjerskog uvjerenja ili nijednog. Ovo je važna točka zbog čestih optužbi sekularista da je naš stav pokušaj nametanja religijske etike svim ljudima. Protivljenje potpomognutom samoubojstvu nije samo stvar dogme.

• Crkva ima odgovornost govoriti u javnoj sferi cijelom narodu, a ne samo svojim sljedbenicima.

• Potpomognuto samoubojstvo je zajednička, a ne samo osobna odluka, koja utječe na odnose između pojedinaca, članova obitelji, stručnjaka i cijelih zajednica.

• Istraživanja javnog mnijenja nisu valjano sredstvo testiranja etičkih argumenata. Ankete se ne oslanjaju samo na pitanja koja nemaju nijansu ili kontekst, već pozivaju ljude da se zamisle u situaciji u kojoj većina ljudi nema relevantno iskustvo.

• Argument suosjećanja također mora uključivati ​​suosjećanje prema onima koji su ranjivi na uvjeravanje da okončaju svoje živote

• Promjena zakona povlači za sobom promjenu odnosa liječnik-pacijent, utječući na povjerenje o kojem taj odnos mora ovisiti.

• Promjena zakona potkopala bi intrinzičnu vrijednost svakog ljudskog života.

• Unatoč tvrdnjama da se mjere zaštite uvijek mogu uspostaviti, uvjereni smo da ne postoji adekvatan način da se mjere zaštite unesu u promjenu zakona.

Sinoda tako pozva Vladu Njezina Veličanstva da zajamči i ubrza odgovarajuće financiranje i resurse za usluge palijativne skrbi kako bi se osiguralo da su najviši mogući standardi skrbi postignuti i dostupni svima; i potvrđuju da sadašnje zakonodavstvo u vezi s potpomognutim samoubojstvom navedeno u odjeljku 2. Zakona o samoubojstvu iz 1961. treba ostati nepromijenjeno.”

Ovo je važna odluka jer Engleska crkva u Engleskoj ima veliki utjecaj. Naime, Engleska crkva je službena kršćanska crkva koja je ustanovljena u Engleskoj i središte je svjetski rasprostranjene Anglikanske zajednice. Poglavar je Engleske crkve britanski monarh, trenutno je to kraljica Elizabeta II., dok je efektivno vodstvo crkve u rukama kenterberijskog nadbiskupa.

Prethodni članak“Ja sam svjetlost svijeta; Tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života” (Iv 8,12)
Sljedeći članakDjevojka je imala čudesno ukazanje u Međugorju! Vidjela je Isusa raspetog: ‘Suze su mi samo curile’