Svećenik iz Burkine Faso upozorio na đavolske napade: ‘Molite za nas, vjera će nas spasiti, a ne oružje’

foto: wikimedia

Tijekom posjeta međunarodnom sjedištu ACN-a u Njemačkoj, svećenik iz biskupije Tenkodogo u istočnoj središnjoj Burkini Faso govorio je o situaciji s kojom se njegova zemlja suočava.

Službeno, 40% zemlje je bez kontrole države, ali u preostalih 60% postoje i neka područja koja su u rukama terorista, objašnjava otac Honoré. Situacija se, kaže vlč. Honoréa, rektor sjemeništa Tenkodogo, pogoršalo se od prvog terorističkog napada 2015., a terorizam sada pogađa cijelu zemlju. “Ljudi se ujutro probude i ne znaju hoće li postati najnovije žrtve napada i nitko se više ne osjeća sigurnim .”

Otkako je u siječnju ove godine potpukovnik Damiba postao šef države, ništa se nije promijenilo. Srušio je Kaboréov režim, obećavajući radikalnu borbu protiv korupcije i terorizma, ali, ako ništa drugo, situacija se pogoršala, tvrdi svećenik.

“Glasno objavljujući da se želi boriti protiv terorista, čini se kao da im je Damiba zapravo uputio izazov. Rezultat je da smo imali više napada nego ikad. Je li to slučajnost ili posljedica? Za sada nitko ne može biti siguran.”

Prema riječima p. Honoréa, teško je ukazati na stvarne motive koji pokreću teroriste, a koji mogu ići od čistog razbojništva do želje za vođenjem džihada. Međutim, žrtve kažu da u napadima ima elemenata islamskog fundamentalizma.

“Napadači tjeraju Burkinabe da slijede šerijat. Muškarci su prisiljeni nositi hlače odgovarajuće dužine, zabranjeno im je brijanje brade, a žene moraju biti pokrivene velom. Obrazovanje u zapadnom stilu je zabranjeno, a djeca se tjeraju da pohađaju škole Kurana, zvane medrese. Crkve ne smiju zvoniti, a svi su dužni sudjelovati u molitvama u džamijama,” objašnjava fra Honoré.

Situaciju otežava rašireno siromaštvo. “Najmanje 60 posto stanovništva je nezaposleno. Nemaju što raditi cijeli dan, a nemaju ni novca, pa ako im se ponudi 100 eura da odu i ubiju nekoga, pristaju.”

Molitva je najjače oružje

Mnogi svećenici i katehete morali su iz sigurnosnih razloga pobjeći iz biskupije Tenkodogo, koja je velikom većinom muslimanska. Neke su župe obustavile većinu svojih aktivnosti, a vjernici moraju putovati velike udaljenosti kako bi dobili sakramente.

Srećom, mnogi imaju priliku pratiti misu i molitve na kršćanskim radijskim prijenosima, koji su u ovakvim situacijama ključni. Mnogi sjemeništarci, objašnjava rektor Tenkodogoa, nisu mogli otići kući svojim obiteljima tijekom ljetnih praznika zbog užasne sigurnosne situacije u cijeloj zemlji.

Usprkos tome, kršćani Burkinebeja zadržavaju vjeru. “Neki moji župljani provode noći moleći za mir. Ova bolna situacija ojačala je vjeru kršćana u cijeloj zemlji. Neki su čak otišli tako daleko da su bili mučenički ubijeni, radije umrijeti nego se odreći svoje vjere,” kaže p. Honoré.

Zapravo, svećenik vjeruje da će njegova zemlja biti spašena kroz vjeru. “Vjera i molitva su ono što će nas spasiti, a ne oružje. Ono što proživljavamo je izvan nas, ovi napadi su đavolske prirode i stoga nam samo Bog može pomoći.”

Podsjetio je da su 2018. godine svi biskupi u zemlji, u pratnji milijun vjernika, hodočastili u marijansko svetište Yagma, kako bi Burkinu Faso posvetili Bezgrešnom Srcu Marijinu, slijedeći molitvu koju je Gospa naučila, u Fatimi. “Sljedeće godine, 2019., gotovo da nije bilo napada u zemlji”, kaže svećenik. Znajući o čemu se radi, svećenik gorljivo moli sve ljude dobre volje da mole za mir u Burkini Faso, po zagovoru Blažene Djevice.

Prethodni članakSestra Marija Natalija imala je vizije Isusa: Pitala ga je o kraju svijeta i dobila zapanjujući odgovor
Sljedeći članakKARDINAL UPOZORIO SVIJET: ‘Ako oni uspiju, bit će to kraj Katoličke Crkve!’