Zašto su tehnike umjetne oplodnje nemoralne? Objašnjenje nam daje Katekizam Katoličke Crkve

Foto: Needpix.com

Umjetna oplodnja je medicinski postupak potpomognute oplodnje jajne stanice, transfer oplođenih zametaka u maternicu, implantacija i razvitak trudnoće. Postoji oko dvadeset tehnika (inseminacija, IVF, ICSI, FET, GIFT, ZIFT, itd.), ali najčešće su inseminacija, IVF (in vitro oplodnja), ICSI (intracitoplazmična injekcija spermija) i FET (engl. frozen embryo transfer, transfer odmrznutog zametka).Prva umjetna oplodnja u Hrvatskoj obavljena je 1983. godine u Petrovoj bolnici u Zagrebu. U svijetu je do 2010. godine rođeno 4 milijuna djece izvantjelesnom oplodnjom, a u Hrvatskoj oko 20.000.

Stav katoličke Crkve 

Katolički pogled na umjetnu oplodnju je službeno protivljenje Katoličke Crkve prema umjetnoj oplodnji. Razlozi protivljenja su eksperimentiranje, zamrzavanje i usmrćivanje ljudskih embrija tijekom postupka te što umjetna oplodnja uspostavlja vlast tehnike nad početkom ljudskog života, umjesto da do začeća dolazi spolnim putem u braku.

Kardinal Sarah progovara: ‘Sotona je udario obitelj, supružnici budite spremni na mučeništvo’

Katekizam Katoličke Crkve kaže ovako: 

Tehnike koje uzrokuju odvajanje roditelja, zahvatom strane osobe u bračni par (davanje sperme ili ženske gamete, posudba maternice), teško su nemoralne. Te tehnike (inseminacija i heterologna umjetna oplodnja) vrijeđaju pravo djeteta da bude rođeno od oca i majke koje poznaje i koji su vezani sakramentom braka. One su izdaja “isključivog prava supružnika da postanu otac i majka samo jedno pomoću drugoga”. (Katekizam Katoličke Crkve, br. 2376 )

Prethodni članakOn je ‘Sveti napuljski liječnik’: Pripisivali su mu nadnaravne i čudesne sposobnosti ozdravljanja 
Sljedeći članakDnevno je molila preko 60 krunica i preživjela genocid: 30 godina od užasa na koji je Gospa upozorila ovom vizijom