Golemo euharistijsko čudo zbog kojeg se Papa smrznuo! Krv iz hostije kapala preko ruku svećnika do oltara

Redovnica iz Belgije imala je viziju te je potaknula Papu na ustanovljenje blagdana Tijelova, no s obzirom na sve lažne optužbe koje su joj smještali u ono vrijeme potvrdu da treba poslušati redovnicu Julijanu, Papa je dobio i izravno od Gospodina preko Euharistijskog čuda.

Naime, godine 1263. njemački svećenik, Petar iz Praga, zaustavio se u Bolseni dok je hodočastio u Rim. Opisuju ga kao pobožnog svećenika, ali kojemu je bilo teško povjerovati da je Krist stvarno prisutan u posvećenoj Hostiji.

Dok je slavio svetu misu nad grobom svete Kristine (koji se nalazi u crkvi nazvanoj po ovoj mučenici), jedva je izgovorio riječi posvete kad je iz posvećene hostije počela curiti krv i curiti mu preko ruku na oltar i korporal, tkaninu loja ga prekriva.

Svećenik se odmah zbunio. Najprije je pokušao sakriti krv, ali je onda prekinuo misu i tražio da ga odvedu u susjedni grad Orvieto, grad u kojem je tada boravio papa Urban IV.

Papa je saslušao svećenikov izvještaj i odriješio ga. Zatim je poslao izaslanike u hitnu istragu. Kad su sve činjenice utvrđene, naredio je biskupu biskupije da donese u Orvieto hostiju i laneno platno s mrljama krvi.

Uz nazočne nadbiskupe, kardinale i druge crkvene velikodostojnike, Papa je dočekao procesiju i, uz veliku pompu, dao postaviti relikvije u katedralu. Laneni kapral s mrljama krvi još uvijek je s poštovanjem pohranjen i izložen u katedrali u Orvietu.

Godinu dana nakon čuda, u kolovozu 1264., papa Urban IV. uveo je svečev sastav i papinskom bulom ustanovio blagdan Tijelova.

Nakon posjeta katedrali u Orvietu, mnogi hodočasnici i turisti putuju do crkve Svete Kristine u Bolseni kako bi sami vidjeli mjesto gdje se dogodilo čudo. Iz sjevernog ulaza crkve može se ući u kapelu čuda, gdje su mrlje na popločanom podu nastale krvlju iz čudotvorne hostije. Oltar čuda, koji je nadvišen baldahinom iz 9. stoljeća, danas se nalazi u špilji sv. Kristine. U blizini je ležeći kip ove svetice.

U kolovozu 1964., na 700. obljetnicu ustanovljenja svetkovine Tijelova, papa Pavao VI. slavio je svetu misu na oltaru gdje se u zlatnom svetištu u katedrali u Orvietu čuva sveti korporal. (Njegova Svetost je u Orvieto doputovao helikopterom; bio je prvi papa u povijesti koji je koristio takvo prijevozno sredstvo).

Dvanaest godina kasnije isti je papa posjetio Bolsenu i odande putem televizije govorio na 41. međunarodnom euharistijskom kongresu, koji je tada zaključio svoje aktivnosti u Philadelphiji. Tijekom svog obraćanja papa Pavao Vl je govorio o Euharistiji kao o “… velikom i neiscrpnom otajstvu.”

Prethodni članakZlo nije uspjelo uništiti Julianu iz Liegea, redovnicu iz 13. stoljeća koja nam je donijela Tijelovo
Sljedeći članakDivnoj dakle Tajni ovoj klanjajmo se smjerno mi, stari zakon žrtvi novoj, nek’ se sada ukloni, vjera duši čovjekovoj nek’ spoznanje dopuni. Bogu Ocu, Bogu Sinu hvala s pjesmom radosnom, slavimo im veličinu, častimo ih dušom svom, k Duhu Svetom nek se vinu glasi s dikom jednakom. Amen.