Jeste li se obratili? Znate li što to doista znači?

foto: needpix

U emisiju ‘Duhovni poticaj – Živo vrelo’ Radiopostaje Mir Međugorje  govorio je brat Marinko Klaić koji je objasnio što znači obraćenje.

Obraćenje- biti svoji na svome

“Riječ ‘obraćenje’ ima svoju težinu u modernom jeziku i našoj kulturi. Možda i znamo što znači, ali nije to jedna od rado slušanih, pa ni izgovorenih riječi. Čovjek, pa i vjernik sve manje želi da mu netko nameće taj poziv, a propovjednici je sve nesigurnije izgovaraju. Ako toj riječi i dopustimo da odjekne u našim srcima, nerijetko nam je neshvatljiva ili pak ne znamo kako joj se odazvati, kako ju zaživjeti. Zahtjevna je, a volimo reći da je život sam po sebi zahtjevan, pa bolje da si ne otežavamo ovo vrijeme boravka na zemlji. Ali, ako ju poslušamo u izvornim jezicima, grčkom ili hebrejskom, ona zapravo ima oslobađajući odjek. ‘Metanoeite’ bi na grčkom značilo: „Iz temelja promijenite svoje mišljenje; svoj način gledanja“.

Fra Ivo Pavić objašnjava što je to istinsko obraćenje i može li se bez muke u kraljevstvo Božje?

Put borbe 

U hebrejskom pak ima značenje poziva na preokret, na promjenu smjera, zaokret u suprotnom. Isusov poziv na obraćenje doista je važno shvatiti kao poziv na promjenu i preokret, koji nas pozivaju na slobodu i život dostojan čovjeka. Ne mora obraćenje uvijek biti krvava borba s onim što je u nama loše, iako je ponekad i to neizbježno. Ponekad je dovoljno okrenuti leđa i krenuti svojim, odnosno Njegovim putem. »Došavši k sebi, reče (razmetni sin iz prispodobe o Milosrdnom ocu): ‘Koliki najamnici oca moga imaju kruha napretek, a ja ovdje umirem od gladi!  Ustat ću, poći svomu ocu i reći mu: ‘Oče, sagriješih protiv Neba i pred tobom! (Lk 15,17-18). Obratiti se značilo bi ne jesti više ostatke, već sjesti za puni stol s onima koji nam pripadaju. Obratiti se značilo bi, ustati i vratiti se onoj slici na Koju smo stvoreni, na koju nas je Bog oblikovao. Obratiti se značilo bi biti svoji na svome.

Obraćenje će uvijek u duhovnom životu biti put borbe, ali nije to put u kojem se uvijek od nečeg odričemo, u kom se nešto gubi i oduzima, put je to u kojem se neizmjerno puno prima, u kojem se vraćamo kući. Nije čaša polu prazna već polu puna, rekli bi oni koji život znaju gledati pozitivno, a takve su  i Isusove oči. Tim očima gledajmo svijet oko nas i život pred nama, pa tako i riječ obraćenje”, objasnio je Klaić.

Prethodni članakIzvanredna čuda krunice: Ozdravljenja, masovna obraćenja, smjena vlasti, a ovo se dogodi na Sudu
Sljedeći članakOvo je molitva za zagovor Benedikta XVI.: Molitva za osobnu pobožnost