Misterij hostije koja 770 godina prolijeva krv: Čudo živog Boga u Santaremu i danas se može vidjeti

Između 1225. i 1247. godine u Santarému je živjela žena koja je bila vrlo nesretna jer je bila uvjerena da joj je muž nevjeran. Upotrijebila je svu svoju lukavštinu kako bi namamila muža, ali bezuspješno.

Očajna u svojoj situaciji, posjetila je seosku čarobnicu koja joj je obećala da će joj se muž vratiti da je voli kao i prije pod uvjetom da joj kao plaću donese posvećenu hostiju.

To je ženu jako uplašilo, jer je znala da bi to bilo veliko svetogrđe, ali je na kraju pristala. Nakon što je primila pričest u svojoj župnoj crkvi San Esteban, nije je konzumirala, već je odmah napustila crkvu, uzela hostiju iz usta i stavila je u čvor na marami.

Na putu do kuće Sveta hostija je počela krvariti. Žena nije shvatila što se događa sve dok joj drugi prolaznici nisu javili misleći da ona krvari. Panika je potresla ženino srce. Otišla je kući i stavio Hostiju, još zamotanu u rupčić, u dno debla cedra gdje je držala svoje stvari u svojoj sobi. Tu je ostala u velikom strahu cijeli dan do noći.

Kad je njezin suprug kasno te noći došao kući, otišli su spavati, iako se ona najvjerojatnije nije puno odmorila. Mučila ju je krivnja zbog njezina grijeha, a također i sumnja da zna krvari li Hostija još uvijek.

U potpunoj tami te sobe dogodilo se još jedno veliko čudo. Sjajne munje izletjele su iz tog mjesta, zbog čega se par probudio. Zatim su vidjeli spektakularnu viziju anđela koji se klanjaju krvavoj hostiji.

Žena više nije mogla izdržati i priznala je mužu veliki grijeh. Njih dvoje su se pokajali i proveli ostatak noći klečeći u klanjanju i iskupljenju pred Čudotvornom hostijom.

Ujutro su obavijestili župnika, koji je otišao u kuću i saslušao priču žene. Svećenik je vratio Hostiju u crkvu San Esteban u svečanoj procesiji, praćen brojnim svećenstvom i laicima. Hostija je nastavila krvariti tri dana.

Napokon je odlučeno staviti je (još uvijek krvari) u medaljon od pčelinjeg voska. Sveta hostija ostala je ondje dugo dok se nije dogodilo drugo čudo.

Kad je svećenik otvorio vrata tabernakula, posuda s voskom se razbila u mnogo komada. Umjesto njega bila je staklena posuda koja je sadržavala krv Hostije pomiješanu s voskom.
To se i danas može vidjeti uz glavni relikvijar, koji je iz 1782. godine. Danas se Sveta Hostija čuva na euharistijskom prijestolju iz 18. stoljeća, na glavnom oltaru. Crkva San Esteban poznata je i kao svetište svetog čuda.

ČUDA SE NASTAVLJAJU
Kroz stoljeća Hostija je ponovno ispuštala krv i u njoj se vidjelo nekoliko slika Gospodina našega Isusa Krista. Među svjedocima su sveti Franjo Ksaverski, apostol Indije, koji je posjetio svetište prije nego što je otišao u misiju, i nadbiskup Lisabona koji je otišao toliko daleko da je slomio grlić staklene bočice u svojoj potrazi za zaustavljanjem protoka Krv.

Otkad se čudo dogodilo do danas, svake godine, druge nedjelje u travnju, euharistijsko čudo ide u procesiji od kuće supružnika u kojoj se čudo dogodilo, ulicom Via delle Stuoie do Crkve čuda. Kuća je od 1684. postala kapelica.

Euharistijsko čudo u Santarému smatra se najvažnijim nakon Lancianova.

Naručene su kanonske studije i istraživanja, od kojih su najvažnija ona iz 1340. i 1612., koja su bez sumnje dokazala autentičnost i starinu euharistijskog čuda.

Santarémsko euharistijsko čudo samo je jednom napustilo grad, kada su Napoleonove trupe napale Portugal 1810. godine. U strahu da će čudo biti oskrnavljeno u rukama Francuza, odvedeno suu Lisabon, u crkvi Pacao.

Kasnije, kada Čudo nije vraćeno u Santarém, građani toga grada su masovno protestirali. Euharistijsko čudo vraćeno je u Santarém u velikoj tajnosti, kako bi se izbjegao otpor stanovnika prijestolnice koji o prijenosu nisu bili obaviješteni sve do 2. prosinca 1811.

Svetište je obnovio D. Antonio Francisco Marques, biskup Santaréma i svečano je otvorio svoja vrata 7. ožujka 1996.

Danas ima mali muzej iza glavnog oltara.

Čudo Santaréma izlaže se kada hodočasnici to unaprijed zatraže. Tako da ga možete pogledati vrlo pažljivo. Krv je još uvijek u tekućem stanju, 750 godina nakon što se čudo dogodilo.

Stara Kraljevska Bratovština Presvetog Čuda još postoji.

Nekoliko papa koji su dali sveopće oproste euharistijskom čudu u Santarému:
Papa Pio IV.: (1559.- 1565.) dao oprost hodočasnicima koji posjećuju Crkvu.
Papa Sveti Pio V. i Papa Pio VI.: Potvrdili su povlastice za hodočasnike koji posjećuju Crkvu.
Papa Grgur XIV. (1590.-1591.): Svim članovima bratovštine Svetoga čuda dodijelio je potpuni oprost na dan stupanja u bratovštinu i na dan smrti.

Prethodni članakMolitva se moli u korizmene četvrtke! Isus je dao šest obećanja onima koji mole i dijele ovu pobožnost
Sljedeći članakNeljudski krici, lanci, detonacije, modrice na očima: Evo kako je izgledalo đavolje maltretiranje Padre Pija