‘Paralizirani dječak poskočio iz njegovih ruku i počeo trčati’: Ovo je bio čudesni papa Pio X

foto: wikimedia

Svakog 21. kolovoza Crkva slavi svetkovinu svetog Pija X., pape zapamćenog po iskazivanju poniznosti i milosrđa prema onima koji su bili najpotrebitiji i čvrstoj želji da održi zdrav nauk Crkve usprkos zabludi modernizma i primjena važnih reformi.

„Katolička doktrina nas uči da prva dužnost milosrđa nije u toleriranju pogrešnih uvjerenja, koliko god iskrena bila, niti u teoretskoj ili praktičnoj ravnodušnosti prema zabludama ili porocima u koje vidimo da su naša braća ogrezla, nego u revnosti za njihov intelektualni i moralni poboljšanje, ništa manje nego u revnosti za njihovo materijalno blagostanje”, napisao je sveti Pio X. u svojoj enciklici Notre Charge Apostolique.

Ovdje donosimo 8 činjenica o životu ovog svetog pape Crkve.

1. Borio se protiv modernizma

„Sveti Pio X., suočen s nekim tendencijama koje su se očitovale na teološkom polju krajem 19. stoljeća i početkom 20. stoljeća, odlučno je intervenirao, osuđujući ‘modernizam’, kako bi obranio vjernike od pogrešnih shvaćanja i promicao znanstveno produbljivanje Objave u skladu s tradicijom Crkve”, istaknuo je papa Benedikt XVI. na općoj audijenciji 18. kolovoza 2010. godine .

Pio X opisao je modernizam kao “sintezu svih hereza”. Enciklikom Pascendi Dominici Gregis i dekretom Lamentabili Sane Exitu osudio je 65 prijedloga koji su, kako objašnjava, potkopavali tradicionalnu dogmu kršćanstva. Modernizam je, u biti, težio odreći se nekih tradicionalnih dogmi kako bi prilagodio vjeru određenim modernim znanstvenim teorijama.

2. Činio je čuda u životu

U audijenciji je papa Pio X držao paraliziranog dječaka. Mladić se oslobodio iz Papinih ruku i počeo veselo trčati po sobi zahvaljujući tome što je ozdravio.

Jednom drugom prilikom, par koji ga je poznavao dok je bio biskup napisao mu je pismo tražeći pomoć u izlječenju njihova sina od meningitisa. Papa je odgovorio rekavši im da čekaju, poste i mole. Dva dana kasnije dijete je ozdravilo.

Također, časna sestra koja je bolovala od vrlo uznapredovale tuberkuloze pitala ga je za njeno zdravlje. Papin jedini odgovor bio je “da”, dok je stavljao ruke na glavu časne sestre. Istog popodneva liječnik je utvrdio da je potpuno zdrava.

3. Poznat je kao “Papa euharistije”

Benedikt XVI. također je podsjetio da sveti Pio X. u svom motu propriu Tra le sollecitudini potvrđuje da “pravi kršćanski duh ima svoj prvi i nezaobilazni izvor u aktivnom sudjelovanju u svetim otajstvima te u javnoj i svečanoj molitvi Crkve”.

„Zato je preporučao često pristupanje sakramentima, dajući prednost svakodnevnom primanju svete pričesti, dobro pripremljenoj, i prikladnom iščekivanju prve pričesti djece oko 7. godine, ‘kada se dijete počinje služiti razumom’”.

U to vrijeme vjernici su se vrlo rijetko pričešćivali. Svakodnevno ili vrlo često pričešćivanje smatralo se nečim izvanrednim, pa čak i neprikladnim.

4. Papinska blagovaonica prvi put otvorena za posjetitelje

U 20. stoljeću bio je pravi skandal što je papa Pio X. odlučio prestati objedovati sam i pozvao prijatelje i poznanike da s njim dijele stol.

Ako danas takve stavove vidimo kod pape Franje, Pio X. je bio taj koji je prekinuo tradiciju da pape jedu sami.

Prije mnogo godina, dok je bio mletački patrijarh, riješio se velikog dijela posluge i nije dopuštao da mu itko osim sestara priprema hranu.

5. Napisao je katekizam

„Drugo važno područje bilo je ono doktrinarne formacije naroda Božjega. Već u godinama koje je proveo kao župnik, on sam (Pio X.) sastavio je katekizam i za vrijeme svog biskupovanja u Mantovi radio je na tome da se postigne jedan, ako ne univerzalni, barem talijanski katekizam”, komentirao je Benedikt XVI. u 2010.

Potom je istaknuo kako je papa Pio X. kao autentični pastir shvatio da je tadašnja situacija, među ostalim i zbog fenomena iseljavanja, „činila nužnim katekizam na koji bi se svaki vjernik mogao pozvati bez obzira na mjesto i okolnosti života”.

6. Započeo je izrada Zakonika kanonskog prava

Do 1917. Crkva je imala samo raštrkan i nekodificiran skup pravnih pravila. Čak su i kompilacije Pija IX. i Lava XIII. bile nedostatne.

Međutim, od početka svog pontifikata Pio X. posvetio se preustroju Rimske kurije, a kasnije je započeo rad na izradi Zakonika kanonskog prava, koji je proglasio njegov nasljednik Benedikt XV.

7. Bio je Talijan, ali su mu roditelji bili Poljaci

Sveti Pio X. rođen je 2. lipnja 1835. u Rimu, u Italiji, od roditelja koji su nakon pruske okupacije emigrirali u Italiju, gdje su dobili politički azil.

Njegov otac, porijeklom iz Wielkopolske (Poljska), zvao se Jan Krawiec, krojač koji je morao promijeniti ime u Giovanni Battista Sarto.

“Sarto” znači “krojač” u Italiji, pa je Giovanni odabrao to prezime jer predstavlja njegov zanat. Godinama kasnije, on i njegova supruga začeli su Giuseppea Melchiorrea Sarta, kojeg danas poznajemo kao papu Svetog Pija X.

8. Otvorio je Vatikan za izbjeglice i beskućnike

Poput pape Franje u 21. stoljeću, sveti Pio X. stvorio je prostor za ljude u potrebi. U tom smislu dopustio je otvaranje hospicija Sveta Marta (pored bazilike Svetog Petra) za izbjeglice i beskućnike.

A ovo je djevojčica s kojom je surađivao:

‘Nije Isus kao na slikama, ja ga vidim ovako…’: Djevojčica s četiri godine imala vizije Isusa

Prethodni članakŠto se događa s nama ako učestalo jedemo rajčicu? Kažu da je to biljka izašla iz raja
Sljedeći članakU tijeku je prijevara: Svećenik upozorio na horoskop i ezoteriju na internetu