Proročki značaj Božjih dogovorenih vremena! Pred nama je Dan truba i uzbuna na veliku nevolju

Jeste li znali da je Bog uokvirio poredak svojega djelovanja? Jeste li znali da je ovaj poredak zapisan u Svetom Pismu? Bog djeluje u svoje vrijeme te je stvorio obrazac po kojemu se sve proročki i povijesno treba odvijati.

Kada mi kršćani otkrivamo Isusa kroz starozavjetni kontekst, pronalazimo novu dubinu duhovnosti kroz slike koje ukazuju na Njega kao Mesiju. Slike čvrsto pokazuju osobu Isusa i Njegovo djelo otkupljenja što vjerniku omogućuje da Ga bolje upozna i kao vjernik duhovno poraste. Bog je u Bibliji odredio svoje blagdane (dogovorena vremena) koji izabranom narodu trebaju služiti kao “generalne probe” za Njegove planove (Levitski Zakonik 23). Oni su dani svetih sastanaka Boga sa ljudima. Svrha je tih dogovorenih vremena ukazati na Isusa, Mesiju, podsjetiti ljude na ono što je Bog za njih učinio i na obećanja koja će tek učiniti.

Gospodnji blagdani su proročki. Kada su uspostavljeni, odnosili su se na odabrani narod – Izrael. Međutim, također su ukazivali na budući dan kada će Mesija doći na svijet i ispuniti Zakon Mojsijev na što se gledalo sa vjerom i nadom.
Danas kada gledamo unatrag, vidimo da je u Isusu ispunjena samo polovica određenih vremena. Zbog Njegove suverenosti i svemoći u vremenu, Božja dogovorena vremena nisu tek stvar prošlosti već Isus treba u budućnosti ispuniti ono na što je ostatak „generalnih proba“ upućivao.

Blagdani se dijele u dvije skupine – proljetni i jesenji. Proljetne blagdane Krist je ispunio. Pasha, Beskvasni kruhovi i Prvi plodovi ukazivali su na Isusovu smrt, ukop i uskrsnuće. Isus je naše Pashalno janje, jedini bez grijeha (kvasca), On je naš beskvasni kruh života i Prvina od mrtvih. U pravo je vrijeme Isus ispunio prva tri Božja dogovorena vremena. Nakon pedeset dana, na blagdan Pedesetnice, Isus je uzašao na nebo i poslao Duha Svetoga. Tako je ispunio i posljednji proljetni blagdan – Pedesetnicu.
Jesenja se dogovorena vremena u Kristu tek trebaju ispuniti – Blagdan Truba, Dan Pomirenja i Sjenica. Između proljetnih i jesenjih blagdana dugo je ljetno razdoblje što odgovara „vremenu Crkve“ i periodu pozivanja svih ljudi ka Evanđelju i povratak Bogu.

Blagdan Truba obilježava se cjelodnevnim puhanjem u trube zbog poticanja uzbune koja treba probuditi ljude da se obrate i pripreme za susret s Bogom. U Bibliji se ovo razdoblje naziva „velika nevolja“ posljednjih dana. Odmah nakon toga Isus ponovno dolazi suditi svijetu na Dan Pomirenja koji završava Armagedonskom bitkom i uspostavom Isusovog kraljevstva na zemlji.

Blagdan Sjenica predstavlja Kristovu tisućgodišnju vladavinu na zemlji. To razdoblje poznato je pod nazivom milenij, a proizišlo je od latinskih riječi milli (jedna tisuća) i annum (godina). Ovo će biti vrijeme velikoga veselja. Prokletstvo grijeha bit će gotovo uništeno i Sotona će biti zavezan da bi se zemlja i njezini stanovnici odmorili u Božjem počinku.

Od novog rođenja koje prepoznajemo u Pashi i raspeću do ulaska u Božji počinak koji prepoznajemo u blagdanu Sjenica i Kristovom ponovnom dolasku, U knjizi Slaviti Isusa u biblijskim blagdanima dr. Richarda Bookera koja je novo-tiskana na našemu jeziku možete otkriti kako sedam biblijskih blagdana snažno utjeću na razumijevanje Božjeg nauma kako sa čovječanstvom tako i sa svakim vjernikom.
Knjigu Slaviti Isusa u biblijskim blagdanima dr. Richarda Bookera možete naručiti na poveznici IZDAVAŠTVA JOTA.

 

Prethodni članakBOG NAS NEĆE IZNEVJERITI Preminuo je kardinal Pell, a ovo su njegove pouke o životu i smrti
Sljedeći članakTko je Crni Nazarećanin? Okuplja milijune katolika u jednoj od najvećih procesija svijeta