Naslovnica Crkva Papa impresioniran vjerom Mađara koji pružaju otpor kroz stoljeća, rekao je: ‘Sloboda...

Papa impresioniran vjerom Mađara koji pružaju otpor kroz stoljeća, rekao je: ‘Sloboda u Europi je ugrožena’

foto: flickr

Znakovita je propovijed pape Franje od 3. svibnja, nakon povratka iz Mađarske. Progovorio je o ugrozi slobode u Europi i jasno se divio mađarskom narodu koji pruža otpor vjerom kroz stoljeća svog postojanja.

Čak i danas, “sloboda je ugrožena”, rekao je 3. svibnja. “Iznad svega dječjim rukavicama, konzumerizmom koji daje anesteziju, gdje je čovjek zadovoljan s malo materijalnog blagostanja i, zaboravljajući prošlost, ‘lebdi’ u poklon po mjeri pojedinca.”

“Ovo je opasan progon modernosti koji unapređuje konzumerizam”, istaknuo je.

“Ali kada je jedino što se računa misliti na sebe i raditi ono što voliš, korijenje se guši”, upozorio je. “To je problem cijele Europe, gdje je u krizi posvećivanje drugima, osjećaj zajedništva, ljepota zajedničkog sanjanja i stvaranje velikih obitelji. Cijela Europa je u krizi.”

Papa Franjo je tijekom tjedne audijencije javnosti govorio o Europi, njezinim korijenima i problemu konzumerizma.

Govoreći o svom posjetu Budimpešti u Mađarskoj od 28. do 30. travnja, zamolio je nazočne na audijenciji da razmisle o „važnosti očuvanja korijena, jer samo dubokim zalaskom grane će rasti uvis i donositi plodove“.

Svoje razmišljanje o trodnevnom putovanju u glavni grad Mađarske započeo je prisjećanjem na kršćanske korijene te europske zemlje i načine na koje su oni testirani u 20. stoljeću.

“Njihova je vjera, kao što smo čuli iz Riječi Božje, testirana vatrom”, rekao je, ističući progon ateista u 1900-ima, kada su “kršćani bili nasilno ubijani, a biskupi, svećenici, redovnici i laici ubijani ili lišeni slobode.”

“No dok se stablo vjere pokušavalo posjeći, korijenje je ostalo netaknuto”, rekao je, istaknuvši postojanost “skrivene Crkve” u Mađarskoj.

“U Mađarskoj je ovom najnovijem progonu, komunističkom ugnjetavanju prethodilo nacističko ugnjetavanje, s tragičnom deportacijom velike židovske populacije”, dodao je Papa.

“Ali u tom zvjerskom genocidu mnogi su se istaknuli otporom i sposobnošću da zaštite žrtve; a to je bilo moguće jer su korijeni zajedničkog života bili čvrsti”, rekao je. “Tako su zajedničke veze vjere i naroda pomogle povratku slobode.”

Citirajući svetog Ivana Pavla II., papa Franjo također je govorio o mađarskim “mnogim svecima i herojima, okruženim mnoštvom poniznih i marljivih ljudi”.

Osobito je istaknuo pobožnost mađarskog svetog Stjepana Djevici Mariji.

“Želim podsjetiti, početkom mjeseca svibnja, koliko su Mađari odani Presvetoj Majci Božjoj”, rekao je.

“Posvetio joj je prvi kralj, sveti Stjepan, oslovljavali su je bez izgovaranja imena, iz poštovanja, nazivajući je samo titulama kraljice”, rekao je papa Franjo. „Ugarskoj dakle kraljici povjeravamo tu dragu zemlju; Kraljici mira povjeravamo izgradnju mostova u svijetu; Kraljici neba, koju kličemo u ovo uskrsno vrijeme, povjeravamo svoja srca da budu ukorijenjena u Božjoj ljubavi.”

Prethodni članak‘Demoni srama’ se ovako manifestiraju: Sveti mistici kažu da u paklu često ovi demoni muče ljude
Sljedeći članakDjeca rastu isprana ‘kulturom smrti’, čemu se mi zapravo čudimo?