Ovo su nevjerojatne relikvije Muke nađene u Rimu: Tu je i prst sv. Tome koji je dodirnuo rane

S dolaskom Velikog tjedna predstavljamo neke od relikvija Muke Kristove pronađene u Rimu, vječnom gradu. Tijekom povijesti te su relikvije štovali katolici iz cijelog svijeta i, iako Crkva ne forsira vjerovanje u njihovu autentičnost, one pomažu prikazati ono što se jednog dana dogodilo, donoseći u sadašnjost određeni trenutak u povijesti naše vjere.

Biblija uči da Bog također djeluje preko relikvija, a u Rimu se nalaze mnoge od njih, većina ih se čuva u najvećim i najvažnijim bazilikama, iako su obično izložene u malim i skrivenim kapelama koje pozivaju na meditaciju.

To je ono što se događa u Bazilici Svetog Križa u Jeruzalemu, jednom od najpoznatijih hramova u Rimu zahvaljujući, uglavnom, duhovnom blagu koje čuva unutar svojih zidina.

Kroz jednu od strana crkve dolazi se do takozvane “kapelice relikvija”, u kojoj su, zaštićeni iza staklene vitrine, sačuvani neki od najvažnijih predmeta katolicizma, piše Aci Prensa.

Kapelica relikvija u Rimu
Kapelica relikvija u Rimu

Fragmenti Kristova križa

Preneseni su iz Jeruzalema u Rim zahvaljujući svetoj Heleni, majci rimskog cara Konstantina, koja je tijekom putovanja u Svetu Zemlju, oko 326. godine, pronašla neke od tih elemenata vezanih uz Kristovu muku.

Naime, unutar bazilike nalazi se kapela posvećena ovom svecu, čiji je pločnik prekriven zemljom iz Svete zemlje.

Prema predaji, Sveta Helena je locirala Kalvariju zahvaljujući svjedočenjima stanovnika Jeruzalema, koji su sačuvali sjećanje na točnu točku unatoč pokušaju da se mjesto iskrivi izgradnjom poganskog hrama.

Jelena Križarica i pronalazak križa na kojem je raspet Isus: ‘Znak s kojim ćeš pobijediti’

Sveta Helena ili Jelena je u svojim istraživanjima locirala brojne križeve, budući da je Kalvarija bila uobičajena točka pogubljenja. Da bi otkrila koji je pravi Kristov križ, dala je staviti neke krhotine uz umiruću ženu koja je, dotaknuvši ih, ozdravila od svoje bolesti.

Ova tri fragmenta su ona koja se danas čuvaju u relikvijaru iz 1800. godine u ovoj kapeli bazilike Svetog Križa u Jeruzalemu

Osim toga, u kapeli se nalazi i jedan od čavala kojima su vojnici pričvrstili Krista za križ.

Kruna od trnja

Sveti Ivan u svom Evanđelju kaže: „Pilat je tada uzeo Isusa i naredio da ga bičuju. Vojnici su ispleli krunu od trnja, stavili mu je na glavu i obukli ga u purpurni ogrtač; I pristupiše k njemu i rekoše mu: ‘Zdravo, kralju židovski!’ I pljusnu ga” (Iv 19,1-3).

Dva od ovih trnova nalaze se i u spomenutoj rimskoj kapeli, a ostalo u Notre Dame u Francuskoj.

Relikvija Kristove krune neobjašnjivo svježa i nakon tisuću godina: Opipljivi simbol Muke ‘kao da je živ’ poziva na razmatranje

Titulus Crucis

Još jedna od relikvija koje se ondje čuvaju je ploča s porukom na hebrejskom, grčkom i latinskom: “Isus Nazarećanin, Kralj Židova”, poznata pod imenom Titulus Crucis i koju je Pilat naredio da je stave na vrh križa. Krista.

Prst svetog Tome

Tko posjeti ovu kapelu, moći će vidjeti i djelić vješala dobrog razbojnika te prst svetog Tome kojim je dodirnuo Kristovu ranu da povjeruje da je uskrsnuo: „Toma, evo mojih ruku, stavite prste svoje, evo rane moje” (Iv 20,27), stoji u Evanđelju po svetom Ivanu.

Također u bočnoj kapeli, pored one s relikvijama Muke, moguće je diviti se modernoj reprodukciji Torinskog platna ili Svetog platna.

Druge relikvije Muke Kristove u Rimu

Nekoliko metara od ove bazilike nalazi se crkva Svetog Ivana Lateranskog, katedrala Rimske biskupije i biskupsko sjedište pape. S lijeve strane glavnog oltara nalazi se kapela u kojoj se nalazi dio stola na kojem je Krist slavio Posljednju večeru.

Osim toga, izvan bazilike nalazi se takozvano Sveto stubište ili Sveto svetište , koje se sastoji od 28 stepenica kojima se Isus popeo prije nego što je osuđen na smrt u palači Poncija Pilata.

Još jedan hram, ovaj put rimska bazilika Svetog Prakseda, sadrži stup na kojem je Isus Krist bio bičevan. Malih je dimenzija i predaja kaže da je to zato što su na taj način vojnici tjerali Isusa da bude preklopljenih leđa, što je bol od bičevanja učinilo većim.

Još jedna relikvija Kristove muke je ulomak koplja kojim je satnik Longin probo Isusov bok. Pozlaćena je i čuva se u bazilici svetog Petra, iznad kipa svete Jelene.

Moli Isusove posljednje izjave s križa svakom čovjeku: Snažna pobožnost za blagdan svetog Križa

Prethodni članak“Zaista, zaista, kažem vam: ako tko očuva moju riječ, neće vidjeti smrti dovijeka” (Iv 8,51-59)
Sljedeći članakOvaj istinski svetac bio je spreman na mučeništvo: U slabašnom tijelu krio se jak duh